تبلیغاتارزش بازار بدهی فرابورس بیش از ۴ برابر ارزش معاملات سهام شد

به گزارش خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین؛ نگاهی به آمار معاملات فرابورس در هفته گذشته نشان می دهد بازار اوراق بدهی با معامله چهار میلیون ورقه به ارزش 3879 میلیارد ریال با بالاترین ارزش معاملاتی همراه شد و صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله با نقل و انتقال 26 میلیون ورقه به ارزش 332 میلیارد ریال بالاترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.

نکته قابل تامل اینکه در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس در هفته گذشته نیز 915 میلیون ورقه به ارزش 1955 میلیارد ریال معامله شده است. معاملات بازار پایه نیز نشان می‌دهد بالغ بر 597 میلیون ورقه به ارزش 893 میلیارد ریال در این بازار داد و ستد شده که حجم و ارزش معاملاتی آن به ترتیب 40 و 26 درصد رشد را نسبت به هفته قبل تجربه کرده است.

به این ترتیب معاملات فرابورس در بازار بدهی نشان می دهد ارزش معاملات این بازار در مقایسه با بازار سهام شرکت های فرابورسی از اختلاف بیش از 4 برابری برخوردار است.

در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس در هفته گذشته نشان می دهد ، این بازار در هفته گذشته جابجایی 31 میلیون از انواع اوراق به ارزش 4432 میلیارد میلیارد ریال بوده‌است.

بر اساس این گزارشطی هفت روز معاملاتی هفته اخیر،در بازار اوراق تسهیلات مسکن 3000 ورقه انواع "تسه" به ارزش 221 میلیارد ریال در 19 هزار دفعه معامله شد که حجم، ارزش و تعداد معاملات این اوراق در مقایسه با هفته گذشته به ترتیب 97، 93 و 126 درصد افزایش یافته است.

کاهش قیمت انواع اوراق تسهلات مسکن و افزایش عرضه ها در این بازار با جذاب شدن قیمت ها برای متقاضیان واقعی خرید مسکن در رشد تقاضا برای این بازار بی تاثیر نبوده است.

هم اکنون کمترین قیمت ها برای هر برگه از اوارق تسهیلات مسکن اندکی بیش از 70 هزار و 800 تومان در بازار فرابورس اعلام می شود. در بالاترین رقم نیز هر برگه امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ماه 94 به مبلغ 75 هزار تومان معامله می شود.

بر اساس این گزارش، این معاملات در 23 هزار نوبت دادوستد انجام شد که تعداد معاملات نسبت به هفته پیشین (12 هزار دفعه) رشد 96 درصدی را نشان می‌دهد.