تبلیغاترایگان شدن واکسیناسیون دام‌های کشور در برنامه ششم توسعه

به گزارش خبرنگار کشاورزی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، مهدی خلج امروز در نشست مشترکی با موسسه سرم‌سازی رازی اظهار کرد: براساس نگاه اقتصاد مقاومتی در کشور ما ملزم به استفاده از تولیدات داخلی در کشور هستیم. اما در مورد واکسن بیماری تب برفکی دامهای کشور اگر این واکسن به موقع و با کیفیت مورد نظر تامین نشود مجبور به واردات این محصول هستیم.

وی افزود: دولت موظف است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را در کنار هم ببیند و در صورتی که نیاز دامداران تامین نشود ما نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم. 

* در برنامه ششم توسعه دولت بهای واکسیناسیون دامداران را تامین می‌کند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: دولت در برنامه ششم موظف است که بهای واکسیناسیون دامداران را تامین کند که این امر نیازمند اعتبار ویژه‌ای برای سازمان دامپزشکی کشور است. 

خلج در ادامه صحبت‌های خود در واکنش به اظهارات رئیس موسسه سرم‌سازی رازی درباره ورشکستگی یک شرکت خصوصی به دلیل عدم فروش محصولات آن در بازار داخلی تصریح کرد: ورشکستگی یک شرکت خصوصی ربطی به دولت ندارد بلکه باید نیاز دامداران به موقع و به قیمت تامین شود. 

وی افزود: گلایه‌های موسسه سرم‌سازی از سازمان دامپزشکی کشور داشت باعث شد که در سال گذشته براساس اختیارات سازمان دامپزشکی کشور اقدام به نقص قاعده موجود کنیم و بدون برگزاری مزایده محصولات سرم‌سازی رازی با قیمتی بالاتر از معمول خریداری کنیم اما باید در نظر داشت که ما می‌توانیم برای تامین نیاز دامداران این محصول را به قیمت 1400 تومان در هر دوز خریداری کنیم. 

خلج گفت: در حالی که نرخ وارداتی هر دوز واکسن تب برفکی هند یا ترکیه 1400 تومان است که موسسه سرم‌سازی رازی قصد فروش این محصول به 2500 تومان دارد که این امر باعث اجحاف در حقوق مصرف‌کننده خواهد داشت اما وزارت جهاد کشاورزی به درستی نرخ 1800 تومان را برای خرید این محصول مصوب کرد.

وی خطاب به رئیس موسسه سرم‌سازی رازی که اظهاراتی در انتقاد از سازمان دامپزشکی در جمع خبرنگاران و اساتید دانشگاهی مطرح کرده بود گفت: مشکلات بین دستگاه‌ها نباید در این محیطها مطرح شود بلکه این مشکلات باید در حضور وزیر جهاد کشاورزی و در داخل وزارتخانه مطرح شود و طرح این مسائل در جمع خبرنگاران و اساتید دانشگاهی جایز نیست.

بنابراین گزارش در نشست امروز تبیین سیاستهای مبارزه با تب برفکی با حضور دو بخش ذیربط سازمان دامپزشکی کشور و موسسه سرم‌سازی رازی و انواع اساتید دانشگاهی برگزار شد دو بخش یاد شده انتقادات تندی علیه یکدیگر در خصوص نحوه تامین واکسن تب برفکی به کار بردند گفتنی است موسسه سرم‌سازی رازی به تازگی توانسته است نیاز واکسن تب برفکی کشور را تامین کند ا ما این موسسه محصولات خود را به قیمتی بالاتر از نرخ رقابتی کشورهای دیگر عرضه می‌کند که این امر محل مناقشه شده است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/