کشف اسلحه تک تیراندازی از خانه رئیس جمهور سابق قرقیزستان // نازنین ها
ارسال شده در: آگوست 11, 2019, توسط : مومنی

به گزارش تسنیم، به نقل از آکی پرس، با استناد به گزارش وزارت کشور قرقیزستان، پس از بازداشت رئیس جمهور سابق، که پیش از درگیری با حامیان وی انجام شد، پلیس اسلحه تک تیراندازی دراگونوف، تفنگ سیمونوف، تپانچه “کاپرال”، تپانچه TT و دو تپانچه «GM-100» کالیبر 9 میلیمتری، تفنگ “سایگا” و  چندین تفنگ دیگر – در مجموع 11 قطعه سلاح گرم و همچنین مهمات از محل اقامت وی در روستای کوی تاش کشف کرد.

علاوه بر اینها، اسلحه‌هایی که هواداران رئیس جمهور پیشین از سربازان نیروهای ویژه گرفته بودند – 7 قبضه تفنگ ساچمه‌ای کالیبر 12 برای شلیک با گلوله‌های پلاستیکی، نیز از خانه وی کشف شد.

همچنین، طبق گفته پلیس، یک اسلحه کلاشینکف با مهمات در نزدیکی خانه آتامبایف پیدا شد. یکی از ساکنین محلی این کشف را به سرویس تحقیقات اداره مرکزی امور داخلی گزارش داده و گفت که وی این اسلحه را در حدود 100 تا 150 متری از محل سکونت رئیس جمهور سابق پیدا کرده است.

پیش از این، رئیس کمیته امنیت ملی اُوروزبیک اُوپومبایف گفته بود که معاون فرمانده “آلفا”، اوسِن بیک نیازبیک‌اوف، که در اثر تیراندازی به طور وحشتناکی مجروح شده بود، از یک اسلحه تک تیرانداز به وی شلیک شده بود.

او در پارلمان اظهار داشت: “وی با اصابت گلوله اسلحه تک تیرانداز زخمی شده است. همه ما می‎دانیم که خود آتامبایف اظهار داشته بود که او یک اسلحه تک تیرانداز دارد. شما خودتان می‌دانید که تک تیرانداز چه اسلحه خطرناکی است”. در همین زمان، کمیته دولتی امنیت ملی اظهار داشته بود که نیروهای امنیتی این کمیته، فقط از سلاح‌هایی با گلوله‎های پلاستیکی استفاده می‌کرده‌اند.

خود آتامبایف پیش از این اظهار داشته بود که در صورت تلاش برای بازداشت وی، حاضر است از اسلحه خود شلیک کند.

در تاریخ 7 آگوست، پس از آن که رئیس جمهور سابق حاضر به حضور در دادگاه برای بازجویی در مورد آزادی عزیز باتوکایف نشد، نیروهای ویژه برای دستگیری الماس‌بیک آتامبایف به روستای کوی تاش اعزام شدند.

کماندوها به محل اقامت آتامبایف که تحت حفاظت هوادارانش بود، حمله کردند. آنها حمله اول را دفع کردند، در حالی که یک کماندو کشته شد و شش نفر دیگر اسیر شدند (بعدا آزاد شدند). پس از مذاکرات، آتامبایف موافقت کرد که تسلیم شود. در پس این درگیری، آشوب‌هایی نیز در بیشکک رخ داد. درمجموع، طی درگیری‌های 7-8 آگوست ، بیش از 50 نفر زخمی شدند.

سپس آتامبایف به عنوان متهم دستگیر شد. برخی از هواداران وی نیز بازداشت شدند. تحقیقات درمورد مواردی چون “شورش‌های جمعی” ، “آشوبگری” ، “قتل” ، ” تلاش به قتل” ، “تهدید یا خشونت علیه مقامات دولتی” و همچنین “گروگان گیری” در دست است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *